FF-GLT-20MAINT1 Channel humidity/temperature sensor (active), 20mA
reichelt elektronik
RSS
- Sklep zagraniczny
- MPN:
- FF-GLT-20MAINT1
- Kod:
- Producent:
- B+B Thermo-Technik
- GTIN-13:
- Waluta:
- euro
- Dodany do bazy:
- Ostatnio widziany:
- Zmiana ceny:
- +11% (09.02.2023)
- Poprzednia cena:
Sugerowane produkty dla pore
Areas of application:
Properties
• With plastic housing and stainless steel sensor tube, • Sintered filters made of PE, pore size 25 µm, • Measuring range humidity: 0...100 %RH • Accuracy humidity: ±2%RH • Measuring range temperature: -30...+70 °C. • Accuracy Temperature: ±0.5 °C (at 0…50 °C) • Operating voltage: 12...24 V DC • Output humidity: 4...20 mA • Output temperature: 4…20 mA • Electrical connection: Screw terminals 0.2 mm² to 1.5 mm² (AWG 26 to 16) • Sensor housing dimensions ø12 x 180 mm • Housing material: PA • Housing dimensions : 59 x 65 x 38 mm