NMK1205SAC DC/DC converter 2 W, 12 Vin, Single, 5 Vout, 400 mA, SIL
reichelt elektronik
NMK1205SAC DC/DC converter 2 W, 12 Vin, Single, 5 Vout, 400 mA, SIL RSS 12.20 12.20 EUR52.05 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
NMK1205SAC
Kod:
140697
Producent:
MURATA POWER SOLUTIONS
GTIN-13:
Waluta:
euro
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+3.83% (24.06.2024)
Poprzednia cena:
NMK Series 3kVDC Isolated 2W Single & Dual Output DC-DC Converters
Description: The NMK series of industrial temperature range DC-DC converters, available in industry standard SIP packaging, offers a power upgrade path from the 1W NMV series. The un-regulated NMK series has superior output voltage set point accuracy in conjunction with excellent load regulation for this converter type. Unbalanced loading capabilities on dual output variants, all of the rated output power may be drawn from a single output.
Features: - UL60950 recognised - RoHS compliant - Efficiency from 80% - Power density 1.31W/cm3 - Wide temperature performance at full 2 Watt load, -40°C to 85°C - UL 94V-0 package material - No heatsink required - Industry standard pinout - 3kVDC isolation (1 minute) ‘Hi Pot Test’ - 5V, 12V, 15V & 24V inputs - 5V, 9V, 12V, & 15V output - Fully encapsulated with toroidalb magnetics - No electrolytic or tantalum capacitors - Pin compatible with MEV1, MEV3 & NMV series