Omron G2RL-2-24DC DPCO PCB Relay 8A 24VDC
Rapid Electronics
Omron G2RL-2-24DC DPCO PCB Relay 8A 24VDC RSS 1.62 1.62 GBP8.38 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
G2RL-2-24DC
Kod:
Producent:
OMRON
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+1.25% (30.04.2026)
Poprzednia cena:
A 24V DC general purpose, low profile, 8A SPCO PCB relay, part of the G2RL series from Omron.
* 8A current capacity
* Low profile: 15.7mm in height
* Conforms to VDE (EN61810-1), UL508 and CSA22.2
* Meets EN60335-1 requirements for household products
* Clearance and creepage distance: 10mm/10mm
* Tracking resistance: CTI>250
* Coil Insulation system: Class F (UL1446)
* High sensitivity: 400mW