Faithfull GHC/HP-12/B Connecting Hose 300mm (12in)
Rapid Electronics
Faithfull GHC/HP-12/B Connecting Hose 300mm (12in) RSS 7.99 7.99 GBP41.32 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
GHC/HP-12/B
Kod:
Producent:
Faithfull
ISBN:
GTIN-13:
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+4.04% (06.05.2026)
Poprzednia cena:
Reinforced connecting hose to fit grease guns with a 1/8in BSPT thread. Grease hoses allow access to nipples with a limited reach. Due to their flexible construction, these are used for greasing hard to reach places. Fitting are zinc plated and hydraulically crimped on to the hose giving a working pressure of up to 5,800psi - 400bar.
Fits Faithfull grease guns FAI GGHD and FAI GGMP, and other greese guns with a 1/8in BSPT thread and working pressure not exceeding 5,800psi - 400bar.
Size: 300mm (12in)