Recom R-78B12-2.0 2.0A SIP3 Single Output Switching Regulator
Rapid Electronics
Recom R-78B12-2.0 2.0A SIP3 Single Output Switching Regulator RSS 10.97 10.97 GBP56.74 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
R-78B12-2.0
Kod:
Producent:
RECOM
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
-4.19% (05.04.2026)
Poprzednia cena:
Recom R-78B12-2.0 2.0A SIP3 Single Output Switching Regulator - The R-78Bxx-2.0 series high efficiency switching regulators are ideally suited to replace 78xx linear regulators and are pin compatible. The efficiency of up to 96% means that very little energy is wasted as heat. Full power is available over a temperature range of -40°C up to 70°C without the need for heat sinks with their additional space and mounting costs.
A high input voltage of up to 32VDC and output voltages from 1.2V up to 15V, low ripple and noise figures and a short circuit input current of typically only 50mA round off the specifications of this versatile converter series.
* R-78B12-2.0 * Packaging Dimension (LxWxH): Tube 520.0 x 25.1 x 10.6mm * Packaging Quantity: 42pcs * Storage Temperature Range: -55°C to +125°C * Storage Humidity: non-condensing 95% RH max.