TDK-Lambda DPP480-24-1 DIN Rail Power Supply 480W 24V 1-Phase
Rapid Electronics
TDK-Lambda DPP480-24-1 DIN Rail Power Supply 480W 24V 1-Phase RSS 232.51 232.51 GBP1202.54 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
DPP480-24-1
Kod:
Producent:
TDK-Lambda
ISBN:
GTIN-13:
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
-0.71% (25.04.2026)
Poprzednia cena:
At 175 x 125 x 97mm, TDK-Lambda's DPP480-24-1 DIN rail PSU is compact and offers a single 480W 24V DC 20A output from a universal from 90 to 264V AC without the need for pre-selecting the AC input range. In addition, this unit will operate from a DC input ranging from 120 to 375V DC.
The power supply features a low ripple and noise of 50mV or less and are protected against over-current and over-voltage conditions. In addition the supplies meet EN55022 Class B EMI standards (radiated and conducted), are certified to UL/EN60950-1 specifications, are listed to UL508 and CE marked.
Typical applications include industrial controls, factory automation and test and measurement.
* Overcurrent protection * Overvoltage protection * Adjustable Output Voltage ±20% * Connections: Screw terminals * Dimensions 175(W) x 125(H) x 97(D)mm * Input voltage range 90 - 264V AC / 120 - 375V DC * Manufacturer part no. DPP480-24-1 * Max. temperature +71°C * Min. temperature -25°C * Nominal input voltage 115V/AC, 230V/AC, 120 - 375V/DC * Number of outputs 1 * Number of phases 1 * Output current 20A * Output voltage 24V DC * PSU type Switched Mode * Power 480W * Specification DPP480-24 * Temperature range -25°C up to +71°C * Type (manufacturer type) DPP480-24-1 * Weight 1920g * Safety and EMV as per CE, UL/cUL60950, UL508, NEC Class 2 (no DPP100), EN55011-B, EN55022-B