Q8P1BXXW12E White Prominent 8mm 12VDC LED Panel Indicator IP67 APEM
Switch Electronics
Q8P1BXXW12E White Prominent 8mm 12VDC LED Panel Indicator IP67 APEM RSS 35.05 35.05 28.50 + VAT
MPN:
Q8P1BXXW12E
Kod:
492693
Producent:
APEM
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+0.06% (13.04.2026)
Poprzednia cena:
The Q8P1BXXW12E is a white panel mount LED indicator from the APEM Q8 series, featuring a 8mm cut-out and sealed to IP67. The indicator features a prominent black plated brass bezel and 2.8mm quick connect terminals. The panel indicator is UL certified and suitable for the most demanding of applications.
* Colour: white * Panel cut-out: 8mm * Voltage rating: 12VDC * Current rating: 20mA * Panel thickness: 7mm max * Brightness: 1600mcd * Operating voltage: 10.8 to 13.2VDC * Bezel material: black plated brass * Protection level: IP67 * Terminal type: quick connect / solder 2.8 x 0.8mm * Length: 33.85mm * Diameter: 9.4mm * UL, REACH and RoHS certified