Off-(On) Momentary Rectangle Push Button Switch SPST 6A R13-516A-02
Switch Electronics
Off-(On) Momentary Rectangle Push Button Switch SPST 6A R13-516A-02 RSS 7.26 7.26 5.90 + VAT
MPN:
R13-516A-02
Kod:
491433
Producent:
SCI
GTIN-13:
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
-0.68% (14.05.2026)
Poprzednia cena:
7.31
The R13-516A-02 is a black rectangular push button switch featuring SPST normally open contacts and quick connect 4.8mm terminals. The switch requires a 19.2 x 13mm panel cut-out and features a 10A current rating, suitable for a wide range of applications.
* Function: Off-(On) * Contacts: SPST * Rating: 10A 125VAC, 6A 250VAC * Panel cut-out: 19.2 x 13mm * Terminals: 4.8mm quick connect * Dimensions: 25.0 x 21 x 15mm (height x length x width) * SCI R13-516 series