MDSM-10R-10-25 Reed contact 1 NO contact, 200 V DC, 0.5 A
reichelt elektronik
MDSM-10R-10-25 Reed contact 1 NO contact, 200 V DC, 0.5 A RSS 2.06 2.06 EUR8.79 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
MDSM-10R-10-25
Kod:
241010
Producent:
LITTELFUSE
GTIN-13:
Waluta:
euro
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+25% (09.04.2026)
Poprzednia cena:
The MDSM-10 Reed Switch is a sub-miniature, surface mounting, normally open switch with a 10.16mm long x 1.80mm diameter (0.400" x 0.071") glass envelope, capable of switching 200Vdc at 10W. This reed switch is a surface mount version of the MDSR-10. It has high insulation resistance of 10¹² ohms minimum and low contact resistance of less than 120milli-ohms.
Features - Surface mounting normally open switch - Capable of switching 200Vdc or 0.5A at up to 10W - Low, stable contact resistance - Available sensitivity 10-25 AT