STM32L041G6U7 Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 32-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, AES
STMicroelectronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
STM32L041G6U7
Producent:
STMicroelectronics
Waluta:
dolar amerykański
Zmiana ceny:
+64% (05.04.2026)
Poprzednia cena:
Ilość [ x szt]: 10+ 25+ 100+ 250+ 500+ 1000+
The access line ultra-low-power STM32L041x6 family incorporates the high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, high-speed embedded memories (up to 32 Kbytes of Flash program memory, 1 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L041x6 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.