STM32L072CBY6TR Ultra-low-power Arm Cortex-M0+ MCU with 128-Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, USB
STMicroelectronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
STM32L072CBY6TR
Producent:
STMicroelectronics
Waluta:
dolar amerykański
Zmiana ceny:
-3% (02.09.2024)
Poprzednia cena:
Ilość [ x szt]: 10+ 100+ 250+ 500+ 1000+ 2500+
The ultra-low-power STM32L072xx microcontrollers incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB 2.0 crystal-less) with the high-performance Arm Cortex-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (up to 192 Kbytes of Flash program memory, 6 Kbytes of data EEPROM and 20 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L072xx devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.