STM32L152ZCT6 Ultra-low-power Arm Cortex-M3 MCU with 256 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, LCD, USB, 3xOp-amp
MPN:
STM32L152ZCT6
Zmiana ceny:
-2.35% (24.04.2026)
Poprzednia cena:
Ilość [ x szt]: 10+ 25+ 100+ 250+ 360+
The ultra-low-power STM32L151xC/C-A and STM32L152xC/C-A devices incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB) with the high-performance Arm® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of 32 MHz (33.3 DMIPS), a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 256 Kbytes and RAM up to 32 Kbytes), and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
The ultra-low-power STM32L151xC/C-A and STM32L152xC/C-A devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.