STM32F100R6H6B Mainstream Value line, Arm Cortex-M3 MCU with 32 Kbytes of Flash memory, 24 MHz CPU, motor control and CEC functi
STMicroelectronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
STM32F100R6H6B
Producent:
STMicroelectronics
Waluta:
dolar amerykański
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+2.5% (26.03.2026)
Poprzednia cena:
Ilość [ x szt]: 10+ 25+ 100+ 250+ 500+ 1000+
The STM32F100x4, STM32F100x6, STM32F100x8 and STM32F100xB microcontrollers incorporate the high-performance ARM®Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a 24 MHz frequency, high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and SRAM up to 8 Kbytes), and an extensive range of enhanced peripherals and I/Os connected to two APB buses. All devices offer standard communication interfaces (up to two I2Cs, two SPIs, one HDMI CEC, and up to three USARTs), one 12-bit ADC, two 12-bit DACs, up to six general-purpose 16-bit timers and an advanced-control PWM timer.
The STM32F100xx low- and medium-density devices operate in the – 40 to + 85 °C and – 40 to + 105 °C temperature ranges, from a 2.0 to 3.6 V power supply.
A comprehensive set of power-saving mode allows the design of low-power applications.
These microcontrollers include devices in three different packages ranging from 48 pins to 100 pins. Depending on the device chosen, different sets of peripherals are included.