STM32L052K8T6D Ultra-low power Arm Cortex-M0+ MCU with 64-Kbyte of Flash memory, 32 MHz CPU, USB
STMicroelectronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
STM32L052K8T6D
Producent:
STMicroelectronics
Waluta:
dolar amerykański
Zmiana ceny:
-2.28% (27.03.2026)
Poprzednia cena:
Ilość [ x szt]: 1500+
The ultra-low-power STM32L052x6/8 microcontrollers incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB 2.0 crystal-less) with the high-performance Arm® Cortex®-M0+ 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (64 Kbytes of Flash program memory, 2 Kbytes of data EEPROM and 8 Kbytes of RAM) plus an extensive range of enhanced I/Os and peripherals.
The ultra-low-power STM32L052x6/8 devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +125 °C temperature range. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.