STM32L162VET6 Ultra-low-power Arm Cortex-M3 MCU with 512 Kbytes of Flash memory, 32 MHz CPU, LCD, USB, 2xOp-amp, AES
MPN:
STM32L162VET6
Zmiana ceny:
+19% (08.02.2026)
Poprzednia cena:
Ilość [ x szt]: 10+ 25+ 100+ 250+ 540+ 1080+
The ultra-low-power STM32L162xE devices incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB) with the high-performance ARM® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at a frequency of 32 MHz (33.3 DMIPS), a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 512 Kbytes and RAM up to 80 Kbytes) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
The ultra-low-power STM32L162xE devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. They are available in the -40 to +85 °C and -40 to +105 °C temperature ranges. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.