STM32WB55VEQ7 Ultra-low-power dual core Arm Cortex-M4 MCU 64 MHz, Cortex-M0+ 32 MHz with 512 Kbytes of Flash memory, Bluetooth L
STMicroelectronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
STM32WB55VEQ7
Producent:
STMicroelectronics
Waluta:
dolar amerykański
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
-17% (17.11.2024)
Poprzednia cena:
Ilość [ x szt]: 10+ 25+
The devices are designed to be extremely low-power and are based on the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at a frequency of up to 64 MHz. This core features a Floating point unit (FPU) single precision that supports all Arm®single-precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) that enhances application security.
The STM32WB55xx and STM32WB35xx also feature standard and advanced communication interfaces, namely one USART (ISO 7816, IrDA, Modbus and Smartcard mode), one low- power UART (LPUART), two I2Cs (SMBus/PMBus), two SPIs (one for STM32WB35xx) up to 32 MHz, one serial audio interface (SAI) with two channels and three PDMs, one USB 2.0 FS device with embedded crystal-less oscillator, supporting BCD and LPM and one Quad-SPI with execute-in-place (XIP) capability.
The STM32WB55xx and STM32WB35xx operate in the -40 to +105 °C (+125 °C junction) and -40 to +85 °C (+105 °C junction) temperature ranges from a 1.71 to 3.6 V power supply. A comprehensive set of power-saving modes enables the design of low-power applications.
The devices include independent power supplies for analog input for ADC.
The STM32WB55xx and STM32WB35xx integrate a high efficiency SMPS step-down converter with automatic bypass mode capability when the VDD falls below VBORx (x=1, 2, 3, 4) voltage level (default is 2.0 V). It includes independent power supplies for analog input for ADC and comparators, as well as a 3.3 V dedicated supply input for USB.
A VBAT dedicated supply allows the devices to back up the LSE 32.768 kHz oscillator, the RTC and the backup registers, thus enabling the STM32WB55xx and STM32WB35xx to supply these functions even if the main VDD is not present through a CR2032-like battery, a Supercap or a small rechargeable battery.
The STM32WB55xx offer four packages, from 48 to 129 pins. The STM32WB35xx offer one package, 48 pins.