LPC1766FBD100K ARM®Cortex®-M3 MCU, 32-bit, 3.3V, 256 KB, 100MHz, LQFP-100
reichelt elektronik
  • Sklep zagraniczny
MPN:
LPC1766FBD100K
Kod:
278084
Producent:
NXP
Obudowa:
LQFP100
GTIN-13:
Waluta:
euro
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+265% (14.12.2025)
Poprzednia cena:
LPC1766FBD100: 256kB Flash, 64kB SRAM, Ethernet, USB, LQFP100 package
Overview:
The LPC1766 is a Cortex®-M3 microcontroller for embedded applications that features a high level of integration and low power consumption at frequencies of 100 MHz. Features include 256 kB of flash memory, 64 kB of data memory, Ethernet MAC, USB device/host/OTG, 8-channel DMA controller, 4 UARTs, 2 CAN channels, 3 SSP/SPI, 3 I2C, I2S, 8-channel 12-bit ADC, 10-bit DAC, motor control PWM, quadrature encoder interface, 4 general-purpose timers, general-purpose PWM with 6 outputs, ultra-low power real-time clock with separate battery supply, and up to 70 general-purpose I/O pins. The LPC1766 is pin compatible with the 100-pin LPC2368 Arm7™ MCU.
Features: - Arm Cortex-M3 processor running at frequencies up to 100 MHz. - Arm Cortex-M3 built-in interleaved vectorial interrupt controller (NVIC) - Up to 256 kB on-chip Flash programming memory - Up to 64 kB SRAM In-System Programming (ISP) and In-Application Programming (IAP) - Eight channel general purpose DMA controller (GPDMA) - Ethernet MAC with RMII interface and dedicated DMA controller - USB 2.0 full-speed device/host/OTG controller - Four UARTs with fractional baud rate generation, internal FIFO and DMA support - CAN 2.0B controller with two channels - SPI controller with synchronous, serial, full duplex communication - Two SSP controllers with FIFO and multiprotocol capability - Three extended I2C bus interfaces - I2S (Inter-IC Sound) interface - 70 general purpose I/O (GPIO) pins with configurable pull-up/down resistors - 12-bit/8-channel analog-to-digital converter (ADC) with conversion rates up to 200 kHz - 10-bit digital-to-analog converter (DAC) with dedicated conversion timer and DMA - Four general purpose timers/counters - One motor control PWM with support for three-phase motor control - Quadrature encoder interface that can monitor an external quadrature encoder - A standard PWM/timer block with external counter input - Low power RTC with separate power range and dedicated oscillator - WatchDog timer (WDT) - Arm Cortex-M3 system clock timer, including an external clock input option - Repeated interrupt timer provides programmable and repeating timed interrupts - Each peripheral has its own clock divider for further power savings - Standard JTAG test/debug interface for compatibility with existing tools - Integrated PMU (power management unit) - Four reduced power modes: hibernate, deep sleep, power down, and deep shutdown - Single 3.3 V power supply (2.4 V to 3.6 V) - Four external interrupt inputs configurable as edge/level sensitive - Non-maskable interrupt (NMI) input - Wake-up interrupt control (WIC) - Wake-up of the processor from shutdown mode via any interrupt - Brownout detection with separate threshold for interrupt and forced reset - power-on reset (POR) - crystal oscillator with an operating range from 1 MHz to 25 MHz - 4 MHz internal RC oscillator trimmed to 1% accuracy - code read protection (CRP) with different security levels - Unique device serial number for identification