X-Fan RDH6015S1 60 x 60 x 15mm Axial Fan 12V Sleeve Bearing
Rapid Electronics
X-Fan RDH6015S1 60 x 60 x 15mm Axial Fan 12V Sleeve Bearing RSS 11.20 11.20 GBP57.93 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
RDH6015S1
Kod:
Producent:
X-Fan
ISBN:
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+4.09% (12.05.2026)
Poprzednia cena:
RDH6015S1 is a high-quality sleeve bearing 12V DC axial fan from X-Fan which has been manufactured to a high standard. Both lightweight and small, this brushless cooling fan has passed through stringent quality control testing.
* 60 x 60 x 15mm * Rated voltage 12V DC * Input current 0.17A (max. 0.20A) * Max.air flow (at zero static pressure) 19.33cfm (min. 17.39cfm) * Storage temperature -40 to +75°C * Operating humidity 35%-85% RH * Min. 10MΩ between frame and positive terminal at 500VDC * Max. 5mA between frame and positive terminal at 500VAC 1 min or 600VAC 1 sec * UL: Class A (105°C) * Lead wire: UL1007 24AWG; red positive (+); black negative (-) * Manufacturer's part RDH6015S1 * UL, TUV Approved.