Wima FKP2J012201G00HS FKP2 2200pF ±2.5% 630V Radial Polypropylene Capacitor
Rapid Electronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
FKP2J012201G00HS
WIMA
Waluta:
funt szterling
Zmiana ceny:
+4.21% (12.05.2026)
Poprzednia cena:
A 630V 2.2nF 2.5% capacitor from the Wima FKP2 series of polypropylene capacitors. Features a very low loss dielectric with high dielectric strength, high insulation resistance and negative temperature coefficient. Typical applications include sample and hold, timing, LC-filtering, oscillating circuits, audio equipment, etc.
* Dimensions 5.5 x 7 x 7.2mm * PCM 5mm * Excellent high frequency performance * Withstands high voltage * Fast rise time pulses * Ideally suited to tuned circuits, filter networks, oscillator circuits * Encapsulated in a red flame retardant plastic case resin * UL 94V-0