VOLTCRAFT DPPS-16-30 Bench Mount PSU 1-16 VDC 30A 480W
Rapid Electronics
VOLTCRAFT DPPS-16-30 Bench Mount PSU 1-16 VDC 30A 480W RSS 301.43 301.43 GBP1559.00 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
DPPS-16-30
Kod:
Producent:
Voltcraft
ISBN:
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+11% (20.10.2025)
Poprzednia cena:
The Voltcraft DPPS-16-30 is a Bench Mountable laboratory Power Supply Unit. The PSU serves as a potential free DC voltage source to operate low-voltage consumables. The adjustable output can be tapped with up to 5A at the front and up to the full nominal current rating at the back.
The front output is limited to 5A and protected against overload. Connection on the front is performed with 4mm safety sockets, and on the back with high current socket screw connectors.
* 3 user-definable presets (Preset) for U and I * Voltage, current and output On/Off remotely controllable * Digital dual-function control for coarse and fine regulation * Overload protected * Temperature-controlled device fans * Supplied with an Output Voltage of 1 to 16 * Supplied with a Current Rating of 30A * Supplied with a Power Rating of 480W * Manufacturer's part: Voltcraft DPPS 16-30