UNION Y2294-CH-2.50 2294 Mortice Bathroom Lock Chrome Finish 63mm 2.5in Visi
Rapid Electronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
Y2294-CH-2.50
Kod:
Producent:
Union
ISBN:
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+4.01% (14.05.2026)
Poprzednia cena:
These Union 2294 2 lever mortice bathroom sashlocks are suitable for timber doors hinged on the left or right (up to a thickness of 54mm) and requiring turn and emergency release functions. They can be deadbolt locked or unlocked by separate turn (not supplied) from inside and also deadbolt unlocked by separate emergency release from outside (not supplied). The 11mm reversible latchbolt bolt is withdrawn by lever handle from either side and the two way action is suitable for lightweight knobs or sprung handles. Please note these locks are not suitable for unsprung lever handles.
Case Steel, black powder coat Follower 8mm square, 5mm turn follower Not suitable for bolt through fixing
Forend Finish: Chrome Finish (Striking Plate Security box type, finished to match forend)
Case Size: 63mm x 102mm (2.5in)
Backset: 44.5mm This is the measurement from the edge of the door to the centre of the keyhole.
Centre: 57mm This is the measurement from the centre of the follower, which operates the handles, to the centre of the keyhole. In the UK this is commonly 57mm.