Mean Well RSP-150-24 151.2W 24V Active PFC Enclosed Power Supply
Rapid Electronics
Mean Well RSP-150-24 151.2W 24V Active PFC Enclosed Power Supply RSS 43.73 43.73 GBP226.17 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
RSP-150-24
Kod:
Producent:
MEAN WELL
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+7% (15.03.2026)
Poprzednia cena:
The Mean Well RSP-150-24 is a 150W Single Output Power Supply from the RSP-150 Series. This AC/DC enclosed switching power supply has a Low Profile of 1U and is highly reliable. It runs with an efficiency of up to 90%, with free air convection cooling. The RSP-150-24 is ideal for applications requiring energy savings, no noise, limited space for installation, as well as economical cost.
* Universal AC input/Full range * Built-in active PFC function * Protections: Short circuit / Overload / Over voltage / Over temperature * Cooling by free air convection * Built-in constant current limiting circuit * 1U Low profile * Built-in remote ON-OFF control * LED indicator for power On * 100% Full load burn-in test * 3 years warranty * Supplied with 151.2W rated power * Supplied with 24V DC output voltage * Manufacturer's part: Mean Well RSP-150-24