Faithfull GHC/HP/18B Connecting Hose 450mm (18in)
Rapid Electronics
Faithfull GHC/HP/18B Connecting Hose 450mm (18in) RSS 11.23 11.23 GBP58.08 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
GHC/HP/18B
Kod:
Producent:
Faithfull
ISBN:
GTIN-13:
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+3.98% (06.05.2026)
Poprzednia cena:
Reinforced connecting hose to fit grease guns with a 1/8in BSPT thread. Grease hoses allow access to nipples with a limited reach. Due to their flexible construction, these are used for greasing hard to reach places. Fitting are zinc plated and hydraulically crimped on to the hose giving a working pressure of up to 5,800psi - 400bar.
Fits Faithfull grease guns FAI GGHD and FAI GGMP, and other greese guns with a 1/8in BSPT thread and working pressure not exceeding 5,800psi - 400bar.
450mm (18in) reinforced connecting hose to fit Grease Guns FAIGGHD & FAIGGMP
Size: 450mm (18in)