Epcos B72214S0400K101 40V 13J 14mm Standard series Metal Oxide Leaded Varistor
Rapid Electronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
B72214S0400K101
Kod:
Producent:
EPCOS
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
-33% (09.01.2026)
Poprzednia cena:
A radial leaded metal oxide disk varistor with a body diameter of 14mm. The maximum AC operating voltage is 40V and VCLAMP is 68V.
* Round varistor element
* High surge current ratings
* Tolerance 10%
* No derating up to 85°C ambient temperature
* Epoxy coating flame retardant to UL 94V-0