Pololu Glideforce LACT4P-12V-20 Light-Duty Linear Actuator with Feedback: 50kgf, 4" Stroke, 0.57"/s, 12V
Opencircuit
RSS
- Sklep zagraniczny
- MPN:
- 2305
- Kod:
- Producent:
- Pololu
- Waluta:
- euro
- Dodany do bazy:
- Ostatnio widziany:
- Zmiana ceny:
- +0.3% (14.05.2026)
- Poprzednia cena:
Sugerowane produkty dla lact4p
Glideforce LACT4P-12V-20 Light-Duty Linear Actuator with Feedback: 50kgf, 4" Stroke, 0.57"/s, 12V. This 12 V light-duty (LD) linear actuator with a 20:1 gear reduction can lift loads up to 50 kgf [110 lbs or 500 N] and can withstand static loads up to 250 kgf [550 lbs or 2500 N]. It has a maximum speed of 14.6 mm/s [0.57″/s] at no load and 12.3 mm/s [0.48″/s] at the maximum load. Limit switches at each end make the actuator easy to control over its full range of motion, and the worm drive ensures that the shaft will hold its position even when unpowered. This version has a 4-inch stroke and a feedback potentiometer that lets you determine where the actuator is in its stroke.