HellermannTyton 308-30164 HIS-3-BAG-1.5/0.5 3:1 Heat Shrink 0.5mm Clear(10x20cm)
Rapid Electronics
The HellermannTyton 308-30164 HIS-3-BAG is a Heat Shrinkable Tubing with a Shrink Ratio of 3:1 in a blister pack. This handy small pack of clear tubing, contains 10 pre-cut pieces, each 1.5 x 200mm in length. The thin walled and flexible tubing has been manufactured from cross-linked Polyolefin
The HIS-3 BAG tube pack is ideal for insulation and the protection of cables and harnesses.
* Material: Polyolefin * Specification: HelaGuard Light * Shrink temperature: +100 °C * Operating temperature: -55°C to +135°C * Shrinkage ratio: 3:1 * Nominal diameter (before shrinking): 1.5mm * Nominal diameter (after shrinking): 0.5mm * Wall thickness: 0.45mm * Supplied in blister packs of 10 * Supplied in Clear * Type: HIS-BAG * Manufacturer's part: 308-30164 HIS-3-BAG-1.5/0.5