Epcos B72214P2131K101 130V 60J 14mm Metal Oxide Leaded Varistor
Rapid Electronics
Epcos B72214P2131K101 130V 60J 14mm Metal Oxide Leaded Varistor RSS 6.55 6.55 GBP33.88 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
B72214P2131K101
Kod:
Producent:
EPCOS
ISBN:
GTIN-13:
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+3.15% (10.08.2025)
Poprzednia cena:
A Ø14mm metal oxide disk varistor with an operating voltage of 130V AC. The device is a voltage-dependent resistor whose resistance decreases as voltage increases. When connected in parallel with the component or circuit requiring protection the varistor forms a low-resistance shunt, preventing any rise in surge overvoltage. The varistor is a proven protective device due to its application flexibility and high reliability.
* Clamp voltage 340V @ IC 50A
* Optimum overvoltage and transient suppression protection
* High resistance at low voltages and low resistance at high voltages
* Tolerance 10%