Epcos B72210S0400K101 40V 6.4J 10mm Standard series Metal Oxide Leaded Varistor
Rapid Electronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
B72210S0400K101
Kod:
Producent:
EPCOS
ISBN:
GTIN-13:
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
-12% (21.09.2025)
Poprzednia cena:
This metal oxide disk varistor has a radially leaded body of 10mm diameter, a maximum AC operating voltage of 40V and VCLAMP is 68V. The varistor is suitable for overvoltage and surge protection applications.
* High surge current ratings
* Tolerance 10%
* Round varistor element
* No derating up to 85°C ambient temperature
* Epoxy coating flame retardant to UL 94V-0