Epcos B72205S0251K101 250V 8.2J 5mm Standard series Metal Oxide Leaded Varistor
Rapid Electronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
B72205S251K101
Kod:
Producent:
EPCOS
ISBN:
GTIN-13:
Waluta:
funt szterling
Zmiana ceny:
-45% (20.03.2026)
Poprzednia cena:
Radial leaded disk varistors with a body diameter of 5mm and of the metal oxide type. Operating voltage is 250V and VCLAMP is 390V.
* High surge current ratings
* Tolerance 10%
* Round varistor element
* No derating up to 85°C ambient temperature
* Epoxy coating flame retardant to UL 94V-0