Q19P1CXXY12E Yellow Prominent 19mm 12VDC LED Panel Indicator IP67 APEM
Switch Electronics
Q19P1CXXY12E Yellow Prominent 19mm 12VDC LED Panel Indicator IP67 APEM RSS 60.80 60.80 49.43 + VAT
MPN:
Q19P1CXXY12E
Kod:
492624
Zmiana ceny:
-0.03% (11.05.2026)
Poprzednia cena:
The Q19P1CXXY12E is a yellow panel mount LED indicator from the APEM Q19 series, featuring a 19mm cut-out and sealed to IP67. The indicator features a prominent chrome bezel and 2.8mm quick connect terminals. The panel indicator is UL certified and suitable for the most demanding of applications.
* Colour: yellow * Panel cut-out: 19mm * Voltage rating: 12VDC * Current rating: 20mA * Panel thickness: 11mm max * Brightness: 500mcd * Operating voltage: 10.8 to 13.2VDC * Bezel material: chrome plated brass * Protection level: IP67 * Terminal type: quick connect / solder 2.8 x 0.8mm * Length: 33.5mm * Diameter: 22mm * UL, REACH and RoHS certified