LM1084IT-3.3/NOPB LDO voltage regulator, 3.3 V, 5 A, TO-220
reichelt elektronik
LM1084IT-3.3/NOPB LDO voltage regulator, 3.3 V, 5 A, TO-220 RSS 2.43 2.43 EUR10.37 PLN
  • Sklep zagraniczny
MPN:
LM1084IT-3.3/NOPB
Kod:
39421
Producent:
TEXAS INSTRUMENTS
Obudowa:
TO-220
GTIN-13:
Waluta:
euro
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+4.29% (23.02.2026)
Poprzednia cena:
LM1084 5-A Low Dropout Positive Regulators
Description: The LM1084IT-3.3/NOPB is a 5A Low Dropout Positive Regulator with a maximum dropout of 1.5V at 5A of load current. The device has the same pinout as TI's industry standard LM317. Two resistors are required to set the output voltage of the adjustable output voltage version of the LM1084. Fixed output voltage versions integrate the adjust resistors. The LM1084 circuit includes a Zener trimmed bandgap reference, current limiting and thermal shutdown.
Features: - Available in 3.3-V, 5.0-V, and Adjustable Versions - Current Limiting and Thermal Protection - Output Current 5 A - Industrial Temperature Range -40°C to 125°C - Line Regulation 0.015% (Typical) - Load Regulation 0.1% (Typical)