Wima MKS4G024702E00KS MKS4 0.047uF ±10% 400V Radial Polyester Film Capacitor
Rapid Electronics
  • Sklep zagraniczny
MPN:
MKS4G024702E00KS
Kod:
Producent:
WIMA
Waluta:
funt szterling
Dodany do bazy:
Ostatnio widziany:
Zmiana ceny:
+4.11% (12.05.2026)
Poprzednia cena:
A 400V 47nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
* Tolerance 10%
* Dimensions 5 x 10.5 x 10.3mm
* PCM 7.5mm
* Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
* Self-healing
* UL 94V-0